22 824 84 24

Cupping Therapy

Cupping therapy, czyli terapia bańkami próżniowymi to metoda leczenia i regeneracji ciała, która była znana już starożytnym medykom. Polega na przyłożeniu do skóry naczynia i wytworzenia w nim podciśnienia, które zasysa skórę do wewnątrz bańki i oddziałuję na tkanki znajdujące się pod nią.

Ta forma pracy z ciałem coraz chętniej wykorzystywana jest w fizjoterapii, szczególnie sportowej, w leczeniu wszystkich zaburzeń mięśniowo – szkieletowych. Pozytywne efekty pracy z bańkami można zauważyć przy opracowywaniu blizn skórnych, redukcji bólu mięśniowo – powięziowego, podczas usuwania zrostów powięziowych, eliminacji punktów spustowych, czy jako forma usprawnia po przebytych tendinopatiach i uszkodzeniach ścięgnistych.

W fizjoterapii obecnie stosuje się głownie technikę suchej bańki. Wykorzystuje się do tego plastikowe naczynia o okrągłym dnie z grubymi brzegami. Bańka umieszczana jest na ciele pacjenta i zasysana za pomocą specjalnej ręcznej pompki, która umożliwia dokładne kontrolowanie podciśnienia i siły, z jaką oddziałuje na tkanki miękkie. Jest więc bezpieczna, wygodna w użytkowaniu i daje możliwość połączenia jej działania z innymi formami terapii jak mobilizacja. Za jej pomocą wykonuje się również masaż, który polega na przesuwaniu po ciele bańki z zassaną wewnątrz skórą.

Korzyści ze stosowania terapii bańkami próżniowymi wynika nie tylko z miejscowego uelastycznienia czy ujędrnienia tkanek i zastosowania trakcji, ale przede wszystkim z czasowego ograniczenia przepływu krwi i względnej zlokalizowanej hipoksji, czyli podskórnym wzroście stężenia mleczanu. Ta miejscowa kwasica doprowadza do rozszerzenia łożysk naczyniowych i poprawie mikrokrążenia (także w długookresowej perspektywie). Podczas terapii zwiększa się także zdolność mięśni do regeneracji, przez spadek kinazy kreatynowej. Uzyskiwany efekt przeciwbólowy związany jest przede wszystkim ze wzrostem progowej czułości. Poprawa wyglądu skóry (ujędrnienie i uelastycznienie) możliwa jest dzięki modyfikacji mechanicznych właściwości skóry i tkanki podskórnej. Stosowanie baniek próżniowych zwiększa zakresy ruchomości, redukuje jest stan zapalny i poprawia ogólną funkcjonalność mięśni i stawów.

Inne zajęcia
Zadzwoń Kontakt Menu